مشترک سیاسی قانون انقلاب قانونی نگهبان

مشترک: سیاسی قانون انقلاب قانونی نگهبان انقلابی قانون اساسی ریاست جمهوری انتخابات ریاست جمهوری

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی جهش مسکن با وجود ۲.۶ میلیون منزل خالی

در شرایطی که به علت هجوم تقاضا میانگین قیمت مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به یکباره ۳۵ درصد جهش کرد و در بعضی مناطق این رشد به ۵۳ درصد هم رسید، یک مقام دول

جهش مسکن با وجود ۲.۶ میلیون منزل خالی

جهش مسکن با وجود ۲.۶ میلیون منزل خالی

عبارات مهم : ایران

در شرایطی که به علت هجوم تقاضا میانگین قیمت مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به یکباره ۳۵ درصد جهش کرد و در بعضی مناطق این رشد به ۵۳ درصد هم رسید، یک مقام دولتی بیان کرده که بستن مالیات بر منزل های خالی مسئله بازار مسکن را حل نمی کند.

به گزارش ایسنا ؛طبق آمار، واحدهای مسکونی خالی در کشور عزیزمان ایران سه برابر میانگین جهانی است و اکثر کارشناسان، یکی از راه های کنترل بازار مسکن را ورود ۲.۶ میلیون منزل خالی به بازار مصرف می دانند. با این حال اخیرا یک مقام استانی در وزارت راه و شهرسازی گفته است بستن مالیات بر منزل های خالی مسئله بازار مسکن را حل نمی کند. این صحبت با سیاستهای دولت که وزارت راه و شهرسازی را موظف به ایجاد سامانه اخذ مالیات از منزل های خالی کرده مغایرت دارد.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی نیز بهمن ماه ۱۳۹۵ در گفت و گو با ایسنا، یکی از دلایل کم تحرکی در حوزه ساخت و ساز را وجود ۱.۶ میلیون منزل خالی (آمار ۲.۵ میلیون مسکن خالی هنوز تا آن تاریخ ارایه نشده بود) دانسته و گفته بود نمی خواهم افتخار ایجاد یک میلیون مسکن خالی دیگر را به نام خود ثبت کنم.

جهش مسکن با وجود ۲.۶ میلیون منزل خالی

با این حال در روزهای اخیر مهدی رضایی، مدیر مسکن اداره راه و شهرسازی استان همدان در گفت و گو با ایسنا اظهار کرده است: “بستن مالیات بر منزل های خالی بر درآمد دولت اضافه می کند ولی مشکلی از بازار مسکن حل نمی کند. ” او حتی بیان کرده “با بستن مالیات، قیمت مسکن زیاد کردن می یابد به طوری که این هزینه از جیب مردم و به خاص مستأجران باید پرداخت شود. پول هایی که در بخش مسکن به صورت منزل خالی هزینه شده است هست، باید به تناوب تولید بیاید تا به اشتغال و تولید کمک کند. “

تولید مسکن زیاد در حالی از سوی این مقام دولتی به عنوان راهکاری جهت چرخش اقتصادی مطرح شده است که بنا به گفته وزیر راه و شهرسازی هم اکنون ۲۵۰ میلیارد دلار بودجه کشور در بخش منزل های خالی حبس شده است است.

در شرایطی که به علت هجوم تقاضا میانگین قیمت مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به یکباره ۳۵ درصد جهش کرد و در بعضی مناطق این رشد به ۵۳ درصد هم رسید، یک مقام دول

در کشور عزیزمان ایران ۲.۶ میلیون منزل خالی و ۲.۱ میلیون منزل نیمه خالی وجود دارد؛ در حالی که تعداد خانوارها ۱.۳ میلیون زیاد از منزل های در دسترس هست. یعنی حدود ۱.۳ میلیون خانوار به صورت فشرده در منزل هایی زندگی می کنند که بیش از یک خانواده در آنها مستقر هست. حدود ۲۷ میلیون واحد مسکونی در کشور وجود دارد ولی عنوان این است که ۲.۶ میلیون از این تعداد خالی است و در اختیار متقاضیان واقعی مسکن قرار ندارد. هم چنین ۲.۱ میلیون مسکن به عنوان منزل دوم، شش ماه از سال مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از راهکارها جهت ورود منزل های خالی و نیمه خالی به بازار فروش و اجاره، وضع مالیات است که با وجود تاکید قانونی هنوز اجرایی نشده هست. از خردادماه ۱۳۹۶ باید اخذ مالیات از منزل های خالی عملیاتی می شد ولی این طرح هنوز درگیر ایجاد سامانه ای است که حتی اسم آن مشخص نیست. با این حال اجرای این طرح موانعی هم پیش روی خود می بیند که مربوط به نقش دستگاه های مرتبط است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در آخرین اظهارنظر خود درخصوص مالیات منزل های خالی گفته است که بزرگترین مانع بر سر اجرای این قانون، شناسایی منزل های خالی هست. اکنون ۳۴ بانک اطلاعاتی در کشور وجود دارد که این آمار را در اختیار دارند. ولی به علت پرسشها قانونی حاضر به در اختیار قراردادن آمار نیستند.

جهش مسکن با وجود ۲.۶ میلیون منزل خالی

حدود هفت ماه قبل وزارت راه و شهرسازی مسوولیت راه اندازی سامانه مربوط به مالیات منزل های خالی را به شرکت ملی زمین و مسکن واگذار کرده هست. مدتی قبل هم مدیرعامل این شرکت به ایسنا خبر داد که به تازگی کار را شروع کرده اند و در حال گزینش انتخاب مشاور هستند. حمیدرضا عظیمیان البته این را هم گفت که راه اندازی این سامانه مقداری طول می کشد؛ آیا که که باید دستگاه های دیگر از جمله شهرداری ها، اداره ثبت و دارایی کمک کنند.

اما اخیرا وزیر راه و شهرسازی، شرکت امور مالیاتی را مسوول این طرح دانسته هست. عباس آخوندی دراین باره اظهار کرد: مسئول این سامانه شرکت امور مالیاتی است و وزارت راه و شهرسازی به آن ها کمک خواهد کرد. به گفته آخوندی، معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی درحال پیگیری راه اندازی سامانه دریافت مالیات از منزل های خالی از سکنه است و این معاونت درحال پیگیری این عنوان از شرکت امور مالیاتی است.

در شرایطی که به علت هجوم تقاضا میانگین قیمت مسکن شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران به یکباره ۳۵ درصد جهش کرد و در بعضی مناطق این رشد به ۵۳ درصد هم رسید، یک مقام دول

ظاهرا زمزمه های پاسکاری یک وظیفه قانونی بین دو وزارتخانه شنیده می شود و در اظهارنظر اخیر مقام دولتی در یک استان نمود پیدا کرده هست. در شرایطی که اجرای قانون مالیات بر منزل های خالی کماکان معلق مانده، قیمت مسکن پایتخت کشور عزیزمان ایران در ماههای اخیر جهش کرد و در اردیبهشت ماه ۳۵ درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل زیاد کردن یافت و این در حالی است که صاحبان ۴۹۰ هزار واحد مسکونی خالی شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران با نشانه گرانی مسکن، این تعداد قابل توجه منزل را به نوعی احتکار کرده اند.

جهش مسکن با وجود ۲.۶ میلیون منزل خالی

واژه های کلیدی: ایران | بازار | مالیات | میلیون | شهرسازی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs